music header

Hudba

Global Journey s hlavním sídlem v Manchesteru ve Velké Britanii je jedním z největších producentů a distributorů relaxační hudby. Svým zákazníkům firma nabízí nejširší nabídku hudebních a audionahrávek, které se staly nejprodávanějšími v Británii, USA i mezinárodně.

 

Naše hudba, jenž se vyznačuje vysokou kvalitou, je komponována a nahrávána profesionálními hudebníky a umělci, mezi něž patří slavná jména světové pop music, mezinárodní orchestry, tvůrci filmové a televizní hudby.

 

Global Journey, jako producent svých nahrávek, vlastní veškerá autorská a vydavatelská práva.

 

Vwškeré Global Journey tituly se odvíjejí od potřeb a trendů moderního životního stylu. Například kolekce Lifestyle byla vytvářena za spolupráce s experty na danou oblast. Podíleli se na sestavení 12ti stránkové informační brožury a spolu s umělci a hudebníky také na tvorbě hudby, která tak přesně odpovídá svému účelu a potřebám zákazníka.

Naše hudební kategorie zahrnují řadu Lifestyle, Ambience, Relaxační & Spa hudba, Etnická hudba, Keltská hudba, Zvuky přírody, Hudba a příroda, Hudba pro děti, Hudba Zvěrokruhu, New Age, Mysl Tělo a Duše, Café Collection a další

CD a Dárkové sady jsou další řadou Global Journey produktů, jenž byly vyvinuty na přání našich zákazníků. Kombinují hudbu a doplňkové předměty a spolu s tématickou grafickou úpravou vytváří idealní dárkový předmět.

 


ambience music range

Ambience

Ambientní hudba, neboli ambient (hudba na pozadí), je jakýmsi hudebním prostorem, který utváří naší pocitovou orientaci. Posláním této řady je vytvořit zvukové prostředí a navodit posluchačovu atmosféru pro jakoukoliv činnost či jen odpočinek.

 

find out more about the ambience range

 

 

 

cafe collection music

Café Collection

Účelem kolekce je navodit atmosféru klidu a pohody při vašem oblíbeném šálku kávy. Vyberte si z jednotlivých hudebních alb a zvolte exotickou destinaci vaší oblíbené kavárny.

 

find out more about the cafe collection range

 

 

 

celtic music collection

Celtic Music

The Celtic Spirit. These Celtic titles encompass all different genres from traditional and spiritual to contemporary and fusion. Featuring artists such as Boann's Clan, Selkie and Chris Michell, these albums are the pinnacle of the Celtic music category.

 

find out more about the celtic music range

 

 

 

childrens music collection

Childrens Music

The Global Journey Childrens' series has been amongst the best selling titles in our entire catalogue for many years.

 

These titles aimed at 4-7 year old children promise hours of sing-a-longs, stories and party games.

 

find out more about the childrens music rnage

 

 

 

christmas music

Christmas Music

Adding extra ambience to the festive season these Christmas titles share the same theme but in a wide variety of styles including Celtic, Traditional and Nature-related.

 

find out more about the christmas music range

 

 

 

classical music cds

Classical Music

The Classical series which consists of four titles featuring an eclectic mix of musical styles, composers and themes.

 

find out more about the classical music range

 

 

 

dance and fitness music cds

Fitness and Dance

It is widely accepted that music can play a hugely motivational role in all forms of exercise. Whether it's for cardio-vascular or resistance training the Global Journey range of fitness music will provide the ideal workout soundscape.

 

find out more about the fitness and dance range

 

 

 

legends music cds

Legends

Our new Legends series features 72 of the most famous names in music history; from Mozart and Beethoven to Elvis Presley, Cliff Richard and BB King.

 

find out more about the legends range

 

 

 

lifestyle music cd

Lifestyle Music

The Lifestyle series has been developed to highlight the advantages of natural and alternative therapies.

 

find out more about the lifestyle range

 

 

 

mind body and soul music cds

Mind, Body and Soul

Zvuková léčba je všeobecně známa mezi praktickými lékaři jako silná zbraň k uzdravení. Hudební léčbu používali již staří egypťané, kteří znali sílu zvukové terapie hrající důležitou roli, potvrzeno i současným výzkumem, v boji proti: depresi, vysokému krevnímu tlaku, nespavosti a negativnosti.

 

find out more about the mind body and soul range

 

 

 

nature & music cds

Nature & Music

Combining the best in relaxation music with the naturally therapeutic effects of the sounds of nature, produce this series of serene classics.

 

The variety of musical styles and a huge collection of nature sounds ensure that each album is unique.

 

find out more about the nature & music range

 

 

nature sounds music cd

Nature Sounds

The Music Of The Earth. Perfect for nature lovers and an ideal way of relieving stress. Fabulous field recordings of a diverse selection of naturescapes, habitats and wildlife from around the world weaving together to complete an awesome portrayal of our natural environment.

 

find out more about the nature sounds range

 

 

new age music cds

New-Age Music

The Global Journey new age collection focusses on relaxation but with a more spiritual ambience than other Global Journey titles.

 

find out more about the new-age music range

 

 

relaxation & spa

Relaxation & Spa

Combining the best in relaxation music with the naturally therapeutic effects of the sounds of nature, produce this series of serene classics.

 

The variety of musical styles and a huge collection of nature sounds ensure that each album is unique.

 

find out more about the relaxation & Spa range

 

 

world music

World Music

Combining the best in relaxation music with the naturally therapeutic effects of the sounds of nature, produce this series of serene classics.

 

The variety of musical styles and a huge collection of nature sounds ensure that each album is unique.

 

find out more about the world music range

 

 

zodiac music cds

Zodiac Music

Astrology can give you 'inside knowledge' that will help you to understand your past and make informed decisions about your future that could give you more control over your destiny. Beautiful relaxing music composed for your star sign.

 

find out more about the zodiac music

 

 

queen music display

Interactive Music
Display Stands

Our Interactive systems includes many exciting new features to enhance the ambience in your shop. Over the years we have listened to customer recommendations and incorporated these in our electronics. We think you'll notice the difference!.

 

find out more about our interactive music displays

 

Představujeme nový koncept hudba a obchod

Více...

Hudební stojany

Prohlédněte si naší nabídku


Více...